Κυριακή 30 Μαρτίου 2014

Ρικάρντο Κακά πέτυχε δύο γκολ

Ρικάρντο Κακά
Μίλαν - Κιέβο 3-0
O Ρικάρντο Κακά πέτυχε δύο γκολ και οι Ροσονέρι πέτυχαν δεύτερη σερί νίκη με το 3-0 επί της Κιέβο...

Απo τις 14 Φεβρουαρίου είχε να πανηγυρίσει νίκη στη Serie A το κοινό της Μίλαν κι ο Μπαλοτέλι φρόντισε για να μπουν οι βάσεις της κατάκτησης των τριών βαθμών από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα. Ο Ραμί θα κάνει τη σέντρα από δεξιά κι ο Ιταλός στράικερ με προβολή δεν θα δυσκολευτεί να νικήσει τον Αγκάζι για το 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό της συνάντησης.
Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Κακά, που πήρε τη σέντρα του Χόντα  στην πλάτη της άμυνας της Κιέβο και δεν είχε κανένα πρόβλημα να διπλασιάσει τα τέρματα των Μιλανέζων στο 27'. Υπόθεση του 32χρονου άσου ήταν και το τρίτο τέρμα των «ροσονέρι», με πανομοιότυπο μάλιστα τρόπο. Ο Εμάνουελσον έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Κακά έπιασε ξανά στον... ύπνο την άμυνα των φιλοξενούμενων και με πλασέ διπλασίασε τον προσωπικό του λογαριασμό νωρίς στην επανάληψη (54'), κλειδώνοντας το τρίποντο για τη Μίλαν,  με το παιχνίδι από εκεί κι έπειτα να αποκτάει διαδικαστικό χαρακτήρα.